W czerwcu tego roku Europejczycy zagłosowali na swoich reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Wybory są najważniejszym narzędziem demokracji przedstawicielskiej, ale obywatele mogą wyrażać swoje opinie i wpływać na tworzenie unijnego prawa również w inny sposób. Istnieją bowiem metody, którymi społeczeństwo może współtworzyć politykę Unii przez cały czas, a nie tylko co pięć lat.

W jaki więc jeszcze inny sposób możesz zaproponować nowe przepisy? Jeśli chcesz, aby UE podjęła działania w konkretnej sprawie, możesz wystąpić z inicjatywą obywatelską wzywającą Komisję Europejską do zaproponowania nowych przepisów UE. Na przykład dwie z ostatnich inicjatyw zarejestrowanych przez Komisję dotyczą zamykania gospodarstw hodowlanych i etykietowania żywności. Możesz również złożyć petycję do Parlamentu Europejskiego z prośbą o zbadanie kwestii, która Cię dotyczy, lub ze skargą na sposób stosowania prawa UE.

Co więcej, możesz wziąć udział w europejskich panelach obywatelskich. Uczestniczą w nich losowo wybrane osoby ze wszystkich 27 państw Unii, aby omówić – na poziomie europejskim – najważniejsze propozycje mające wpływ na ich życie codzienne. W toku dyskusji redagują zalecenia, które Komisja Europejska powinna uwzględnić przy tworzeniu polityki i inicjatyw.

Możesz również – za pośrednictwem Portalu Aktywności Obywatelskiej – wziąć udział w debacie na temat strategii Unii, które mają wpływ na codzienne życie jej mieszkańców. W portalu możesz zamieszczać swoje własne wpisy oraz komentować lub popierać wpisy innych użytkowników. 

Z kolei w portalu „Wyraź swoją opinię” możesz wypowiedzieć się na temat inicjatyw Komisji. Pomożesz w ten sposób dopracować przepisy UE na różnych etapach procedury. Uwagi na temat planów działania, projektów aktów prawnych, wniosków ustawodawczych i zatwierdzonych aktów prawnych można zwykle zgłaszać przez cztery tygodnie.

źródło: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.