Unia Europejska pozostaje zaangażowana we wzmacnianie i obronę demokracji w Europie oraz poza jej granicami. 2024 jest ważnym rokiem wyborczym. Prawie połowa globalnej populacji w ponad 70 krajach ma możliwość wyboru swoich przedstawicieli. W tym roku miliony osób na całym świecie potwierdzają swoje zaangażowanie na rzecz demokracji, jako kandydaci lub wyborcy, często w niesprzyjających okolicznościach.

Unia Europejska wyraża uznanie dla tych, którzy bronią demokracji, często narażając się na ogromne ryzyko. Utrzymanie jej zasad ma kluczowe znaczenie dla zachowania i promowania godności wszystkich mieszkańców oraz dla wspierania sprawiedliwości społecznej, uczciwego rozwoju i pokoju.

W wielu regionach obywatele mierzą się z groźbami i próbami podważenia procesu demokratycznego, takimi jak przemoc polityczna, manipulacje wyborcze, oszustwa, niewłaściwe wykorzystanie zasobów państwowych, dezinformacja i zewnętrzne ingerencje. Zjawiska te podważają uczciwość wyborów, a tym samym fundamentalne zasady demokracji.

Dzięki misjom obserwacji wyborów i innym narzędziom wspierania demokracji UE pracuje nad wykrywaniem, powstrzymywaniem i naprawianiem powyższych problemów oraz nad wydawaniem zaleceń, aby umożliwić i promować aktywny udział w wyborach.

Nie jest to zadanie na jeden dzień: zobowiązania Unii Europejskiej wykraczają poza sferę samych wyborów. UE wspiera demokratyczne zasady uczestnictwa, równości, odpowiedzialności i przejrzystości, ze szczególnym uwzględnieniem udziału kobiet, dzieci i młodzieży w życiu publicznym.

Unia wspiera obrońców społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka, zwalcza korupcję i dąży do wzmacniania praworządności. Udziela wsparcia niezależnym mediom, wspiera bezpieczeństwo dziennikarzy i walkę z dezinformacją w internecie i poza nim, a jednocześnie promuje sprawiedliwą transformację cyfrową. Wszystko to należy do podstawowych wartości, które nas definiują.

Ostatnia dekada pokazała, że demokracja potrafi być krucha i należy czuwać nad jej bezpieczeństwem. Musimy dalej budować odporność naszych demokracji i zwalczać wszelkie próby szkodzenia im – zarówno wewnątrz UE, jak i poza nią.

W kontekście Międzynarodowego Dnia Demokracji ponownie wyrażamy nasze poparcie dla wszystkich tych, którzy opowiadają się za wartościami demokratycznymi i powszechnymi prawami, oraz podkreślamy wspólną odpowiedzialność za budowanie odpornych i integracyjnych społeczeństw dla obecnych i przyszłych pokoleń.

źródło: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.