Dzisiaj uruchomione będzie pierwsze Krajowe Centrum Misji walki z rakiem. To ważny krok w realizacji unijnej Misji walki z rakiem.
Misja walki z rakiem (EU Cancer Mission) to inicjatywa w ramach programu finansowania badań i innowacji Horyzont Europa. Misja wyznaczyła ambitny cel poprawy życia ponad 3 milionów osób do 2030 roku poprzez profilaktykę, leczenie i opiekę nad osobami dotkniętymi rakiem, także ich rodzinami. Odbędzie się to w ramach europejskiego planu walki z rakiem.
W najbliższych latach krajowe centra Misji walki z rakiem (National Cancer Mission Hubs, NCMH) będą tworzone w państwach członkowskich i państwach stowarzyszonych programu Horyzont Europa, aby angażować zainteresowane strony z sektora publicznego i prywatnego we wspólne inicjatywy i dialog na temat nowotworów.
To wydarzenie jest częścią inauguracyjnych Targów Europejskiej Misji walki z rakiem. Organizatorem jest projekt Establishing Cancer Mission Hubs: Networks and Synergies (ECHoS), we współpracy z Komisją Europejską. Wydarzenie odbywa sięw Warszawie w dniach 20-22 maja br.
Zastępca dyrektora generalnego w Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji Joanna Drake powiedziała:„Ciężar walki z rakiem rozkłada się nierównomiernie w Europie. Na przykład w Polsce wskaźniki umieralności na raka są wyższe niż średnia w całej Unii. Dlatego cieszy nas uruchomienie pierwszego Centrum Misji walki z rakiem – pierwszego z wielu, które przyczynią się do poprawy profilaktyki raka, wczesnego jego wykrywania i leczenia oraz opieki w całej Europie.”
W celu zwiększenia świadomości i wsparcia dla realizacji unijnej Misji walki z rakiem w Polsce i całej Europie, w inauguracji wydarzenia udział wezmą dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Beata Jagielska, minister zdrowia Izabela Leszczyna oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Andrzej Szeptycki.
Wśród prelegentów będą także Joanna Drake, zastępca dyrektora generalnego w Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji oraz Adam Jarubas, poseł do Parlamentu Europejskiego i przewodniczący komisji SANT.
Kontekst
Rak jest jednym z głównych wyzwań społecznych Europy, odpowiadając za jedną czwartą wszystkich zgonów (1,4 miliona osób w 2024 r.) i wyprzedzając choroby układu krążenia w kilku państwach członkowskich UE. Przewiduje się, że liczba osób, u których diagnozowany jest rak wzrośnie o 30% w ciągu najbliższych 15 lat. Rak występuje w Europie w nierównym stopniu, z nierównościami w dostępie do wiedzy, profilaktyki, badań przesiewowych, diagnostyki, leczenia i opieki.
Od 2014 roku, na badania nad rakiem przeznaczono ponad 3,5 mld euro z funduszy UE na badania (1,5 mld euro w programie Horyzont 2020, 2 mld euro w programie Horyzont Europa do tej pory). Projekty finansowane przez UE dotyczą szerokiego zakresu powszechnych i rzadkich nowotworów oraz działań począwszy od lepszego rozumienia, w jaki sposób rak się rozwija, postępuje i stawia opór leczeniu, po poprawę profilaktyki. Obejmuje to badania nad profilaktyką pierwotną, taką jak zmiany nawyków i szczepienia, jak również badania przesiewowe i wczesne wykrywanie. Badania finansowane przez UE dotyczyły również diagnostyki oraz leczenia i jakości życia pacjentów żyjących z rakiem i po nim.
ECHoS to projekt uruchomiony w ramach unijnej Misji walki z rakiem, który ma na celu utworzenie krajowych centrów w każdym państwie członkowskim i państwie stowarzyszonym, działających na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym. Centra te będą odgrywać kluczową rolę w angażowaniu odpowiednich krajowych, regionalnych i lokalnych interesariuszy, w tym obywateli, w dialogi polityczne na temat nowotworów. Konsorcjum ECHoS składa się z 61 organizacji i 30 państw. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://cancermissionhubs.eu/
źródło: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.