Unia Europejska i Islandia podpisały dziś nowy protokół ustaleń w celu zacieśnienia współpracy w dziedzinie rybołówstwa i oceanów. Protokół ustaleń ustanawiaramy pogłębionej i szerszej współpracy między UE a Islandią w zakresie kluczowych priorytetów, w tym zrównoważonego rybołówstwa, badań naukowych i ochrony środowiska morskiego. Porozumienie wzmacnia również wspólne wysiłki na rzecz ochrony różnorodności biologicznej mórz i wspierania transformacji energetycznej sektora rybołówstwa i akwakultury.
Umowa, podpisana przez komisarza ds. rybołówstwa i oceanów Costasa Kadisa i minister przemysłu Islandii Hannę Katrín Friðriksson, potwierdza silne partnerstwo między UE a Islandią, oparte na wspólnych wartościach, wspólnych interesach i długotrwałej współpracy.
Kluczową cechą protokołu ustaleń jest ustanowienie corocznego dialogu na wysokim szczeblu, którego gospodarzami są na przemian UE i Islandia, w celu monitorowania postępów i zacieśniania współpracy w obszarach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania. Pierwsze posiedzenie zaplanowano na początek 2026 r.
Wzmocniona współpraca w zakresie rybołówstwa i ochrony oceanów
Komisarz Kadis i minister Friðriksson omówili różne kwestie związane z rybołówstwem i oceanami, w tym potrzebę kompleksowego porozumienia w sprawie wspólnych stad w północno-wschodnim Atlantyku, zrównoważonej niebieskiej gospodarki, a także ochrony i dobrostanu waleni.
Obie strony podkreśliły znaczenie współpracy międzynarodowej dla zapewnienia, by polityka opierała się na najlepszych dostępnych opiniach naukowych.
UE i Islandia uznały również znaczenie dostosowania wysiłków na rzecz realizacji globalnych zobowiązań w zakresie różnorodności biologicznej, w tym zobowiązań określonych w globalnych ramach różnorodności biologicznej z Kunmingu/Montrealu, w celu zapewnienia zrównoważonej działalności człowieka i ochrony wrażliwych gatunków.
Pilne działaniana rzecz zarządzaniaoceanami
UE i Islandia podkreśliły pilną potrzebę szybkiej ratyfikacji porozumienia w sprawie różnorodności biologicznej poza jurysdykcją krajową, przełomowego traktatu, który zwiększy ochronę i zrównoważone wykorzystanie morskiej różnorodności biologicznej na obszarach znajdujących się poza jurysdykcją krajową. Obie strony potwierdziły swoje zaangażowanie na rzecz rozwoju globalnego zarządzania oceanami poprzez skuteczną współpracę wielostronną.
Kontekst
UE i Islandia mają ugruntowane partnerstwo w dziedzinie rybołówstwa i oceanów, z długą historią współpracy. Niniejszy protokół ustaleń wzmacnia tę współpracę, zapewniając solidne ramy ściślejszej współpracy w obszarach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.
Podpisanie tego protokołu ustaleń wzmacnia przywództwo UE w dyplomacji oceanicznej, co jest jednym z kluczowych celówEuropejskiego paktu na rzecz oceanów. Promując skuteczne zarządzanie oceanami na całym świecie, UE dąży do ochrony zdrowia oceanów, ochrony różnorodności biologicznej i wspierania dobrostanu społeczności, które od nich zależą.
Więcej informacji
Protokół ustaleń w sprawie zacieśnienia współpracy w dziedzinie rybołówstwa i oceanów
źródło: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.