Komisja przyjęła dziś nowe środki na mocy rozporządzenia REACH (unijne przepisy dotyczące chemikaliów) w celu ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska poprzez ograniczenie stosowania kwasu nondekafluoroheksanowy („PFHxA”) i substancji pochodnych PFHxA. Te podgrupy substancji per- i polifluoroalkilowych („PFAS”) są bardzo trwałe i mobilne w wodzie, a ich stosowanie w niektórych produktach stanowi niedopuszczalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i środowiska.

Przyjęte dziś ograniczenie dotyczące PFHxA koncentruje się na zastosowaniach, w przypadku których ryzyko nie jest odpowiednio kontrolowane, dostępne są alternatywy, a koszty społeczno-ekonomiczne będą ograniczone w porównaniu z korzyściami dla zdrowia ludzkiego i środowiska.  

Ograniczenie to wprowadzi zakaz sprzedaży i stosowania PFHxA w wyrobach włókienniczych przeznaczonych dla konsumentów, takich jak kurtki deszczowe; opakowania żywności, takie jak pizza; mieszaniny konsumenckie, takie jak wodoodporne rozpylacze; kosmetyki, takie jak produkty do pielęgnacji skóry; oraz w niektórych zastosowaniach pian gaśniczych, takich jak szkolenie i testowanie, bez uszczerbku dla bezpieczeństwa. Nie ma ona wpływu na inne zastosowania PFHxA, na przykład w półprzewodnikach, bateriach lub ogniwach paliwowych na zielony wodór.

Ograniczenie to jest ważnym krokiem naprzód w ograniczaniu emisji PFAS, ponieważ PFHxA jest często stosowany jako substytut innego już zakazanego PFAS (kwasu perfluorooktanowego lub „PFOA”). Opiera się on na naukowej ocenie komitetów ECHA i pomyślnie przeszedł kontrolę ze strony Parlamentu Europejskiego i Rady.

Kolejne kroki

Ograniczenie dotyczące PFHxA formalnie wejdzie w życie 20 dni po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym. Wejdzie ona w życie po okresach przejściowych wynoszących od 18 miesięcy do 5 lat, w zależności od zastosowania, co pozwoli na zastąpienie jej bezpieczniejszymi alternatywami.

Tło

PFAS nazywane są „zawsze chemikaliami”, ponieważ nie ulegają rozkładowi w środowisku naturalnym. PFAS stosowane w wielu procesach przemysłowych i w wielu produktach konsumpcyjnych wymagają szczególnej uwagi, biorąc pod uwagę dużą liczbę przypadków zanieczyszczenia gleby i wody, w tym wody pitnej.

W ciągu ostatnich 20 lat UE podjęła coraz intensywniejsze działania w celu rozwiązania problemu zanieczyszczenia PFAS. Jak wskazano w strategii w zakresie chemikaliów na rzecz zrównoważoności, Komisja zobowiązała się do podjęcia kompleksowego zestawu działań w celu rozwiązania problemu stosowania i zanieczyszczenia PFAS, na podstawie rozporządzenia REACH, prawodawstwa UE w zakresie chemikaliów oraz innych przepisów dotyczących środowiska i zdrowia ludzkiego. Planując takie działania, Komisja należycie uwzględnia dostępność alternatyw dla PFAS stosowanych w zastosowaniach niezbędnych do dwojakiej transformacji w kierunku zielonej i cyfrowej gospodarki oraz strategiczną autonomię UE i konkurencyjność przemysłu europejskiego.

Dzisiejsze ograniczenie jest kolejnym krokiem podjętym przez Komisję w celu przeciwdziałania zagrożeniom stwarzanym przez PFAS na mocy rozporządzenia REACH. Różni się on od potencjalnego ograniczenia dotyczącego całej grupy PFAS („powszechne ograniczenie dotyczące PFAS”), które Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) ocenia w następstwie wniosku z 2023 r. przedstawionego przez pięć rządów europejskich.

Więcej Informacji

Strona internetowa ECHA na temat PFAS

źródło: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.