Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce zapraszają na tegoroczne obchody Dnia Europy w Warszawie, w środę 1 maja.
W tym roku warszawskie obchody Dnia Europy odbędą się 1 maja. Na skwerze ks. Jana Twardowskiego w Warszawie zaplanowano liczne atrakcje związane z tym świętem. Na odwiedzających czekać będzie Strefa Europejska, gdzie będzie można się spotkać z organizatorami oraz ich partnerami, a także wziąć udział w grze miejskiej ,,Level 2.0”. Organizatorami gry miejskiej oraz Strefy Europejskiej są Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Biuro Parlamentu Europejskiego Polsce. Partnerem strategicznym wydarzenia w Warszawie jest Polska Fundacja im. Roberta Schumana.
W Strefie Europejskiej znajdować się będą stoiska organizatorów oraz ich zaprzyjaźnionych organizacji partnerskich z bogatym programem edukacyjnym i rozrywkowym, m.in.: energorower wyciskający sok, warsztaty przygotowywania naturalnych mydełek czy konkursy z nagrodami. Strefa otwarta będzie w godzinach 12.00 – 18.00.
W tegorocznej grze miejskiej „Level 2.0”, uczestnicy, przy pomocy swoich telefonów, będą mieli za zadanie odnalezienie punktów kontrolnych, w których ukryte zostaną tabliczki z zaszyfrowanymi zadaniami. Celem gry jest nie tylko zabawa, ale także poszerzenie wiedzy uczestników w zakresie priorytetów Unii Europejskiej. Scenariusz nawiązuje do 20-lecia Polski w Unii Europejskiej, a także do tegorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Trasa jak i scenariusz zostały stworzone w taki sposób, by każdy mógł wziąć w niej udział i miał szansę na wygraną. Dla każdego uczestnika przygotowano pakiet gadżetów, zaś na najlepsze drużyny czekają turystyczne walizki pełne atrakcyjnych nagród!
Rejestracja do gry miejskiej:
Zapisy prowadzone są poprzez prosty formularz internetowy dostępny na stronie. Należy wybrać miasto „Warszawa”, a następnie uzupełnić wszystkie wymagane pola (wraz z niezbędnymi zgodami). Zgłoszenia internetowe będą przyjmowane do poniedziałku, 29 kwietnia, do godziny 12.00. Więcej informacji o grze wraz z jej regulaminem znajduje się na stronie internetowej oraz na wydarzeniu na Facebooku https://www.facebook.com/events/1216252232713905/

9 maja obchodzony jest Dzień Europy – święto pokoju i jedności. Upamiętnia on rocznicę wygłoszenia historycznej Deklaracji Roberta Schumana, francuskiego ministra spraw zagranicznych, który w swoim przemówieniu w Paryżu w 1950 r., aby zapobiec powtórzeniu się w przyszłości konfliktów w Europie, zaproponował nową formę współpracy gospodarczej i politycznej. Jego deklaracja, zwana potem planem Schumana, doprowadziła do utworzenia w 1952 roku Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, uważanej za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.
Z okazji Dnia Europy instytucje UE w Brukseli, Strasburgu i Luksemburgu, ambasady UE na całym świecie i Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w państwach członkowskich otwierają swoje drzwi dla obywateli. Co roku tysiące osób korzysta z tej okazji, by dowiedzieć się więcej o UE podczas wycieczek, debat, koncertów i innych wydarzeń. Tegoroczne odchody Dnia Europy w Polsce odbędą się w Warszawie (1 maja) i we Wrocławiu (11 maja).

źródło: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.