Z okazji Ogólnoeuropejskiego Dnia Pamięci Ofiar Wszystkich Reżimów Totalitarnych i Autorytarnych, wiceprzewodnicząca ds. wartości i przejrzystości, Věra Jourová, oraz komisarz ds. sprawiedliwości, Didier Reynders, wydali następujące oświadczenie:

“84 lata temu podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow, a następnie rozpoczęcie II wojny światowej, otworzyło jeden z najciemniejszych rozdziałów w historii Europy. W tym ważnym dla historii naszego kontynentu dniu oddajemy cześć niezliczonym ofiarom reżimów totalitarnych i autorytarnych. Potwierdzamy, że pamięć o nich nie zostanie zapomniana i odnawiamy nasze zobowiązanie do zrobienia wszystkiego, co w naszej mocy, aby zapobiec powtórzeniu się takich tragedii.

W lutym zeszłego roku Europa i cały świat patrzyli z przerażeniem i niedowierzaniem, gdy Putin przywrócił wojnę, prześladowania i nielegalną okupację na naszym kontynencie. Aparat państwowy Rosji fałszuje historię i rozpowszechnia spiski, aby zatruć nasze demokracje złośliwą dezinformacją. Będziemy kontynuować naszą pracę nad promowaniem pamięci i dostarczaniem faktów, aby obalić takie zniekształcenia, gdziekolwiek je znajdziemy.

Dziś Ukraina i jej ludzie walczą o pokój i demokrację. Będziemy nadal wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie konieczne, ponieważ ta wojna dotyczy obrony naszych demokracji. Nasza wolność nie podlega negocjacjom, podobnie jak wolność Ukrainy.

Ponownie, w Europie tracimy życie w wojnie, rodziny rozdzielane są przez nienawiść i prześladowania. Ale historia może nam dać nadzieję również dzisiaj. Po drugiej wojnie światowej zbudowaliśmy pokojową Europę, Unię demokracji. Zbudowaliśmy silne instytucje demokratyczne w krajach, które jeszcze nie tak dawno żyły pod dławiącym jarzmem autorytaryzmu. Pokonaliśmy wojnę i ucisk, aby żyć jako wolni i równi obywatele w Unii zbudowanej na pokoju, demokracji, praworządności i prawach podstawowych. Porzuciliśmy historię strachu i nacjonalizmu, aby zbudować wspólny projekt pokoju i jedności. Niech ten dzień będzie stałym przypomnieniem o naszej odpowiedzialności za utrzymanie pokoju, demokracji i wszystkich wartości, na których zbudowana została Unia Europejska”.

Kontekst

Ogólnoeuropejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych i Autorytarnych obchodzony jest od 2009 roku, kiedy to Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą do “ogłoszenia 23 sierpnia ogólnoeuropejskim Dniem Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych i Autorytarnych, który ma być godnie i bezstronnie upamiętniony”.

Jest to okazja, aby ożywić pamięć o ofiarach, z których miliony cierpiały jeszcze długo po upadku tych reżimów.

Komisja Europejska wspiera projekty w całej Europie, które dotyczą historii zbrodni totalitarnych i zachęcają do pamięci o nich. Program Obywatele, Równość, Prawa i Wartości (CERV) wspiera działania mające na celu wzmocnienie pamięci o zbrodniach popełnionych przez reżimy autorytarne i totalitarne. W szczególności wspiera projekty mające na celu dzielenie się pamięcią o tych zbrodniach, wspieranie edukacji wszystkich pokoleń w zakresie faktów historycznych, dzielenie się świadectwami i przeciwdziałanie zniekształcaniu, zaprzeczaniu i trywializowaniu faktów historycznych.

W lipcu 2023 r. Komisja ogłosiła drugie zaproszenie do Europejskiego Obserwatorium Narracyjnego do walki z dezinformacją po pandemii CoVID 19. W ramach tego zaproszenia sfinansowany zostanie projekt mający na celu identyfikację i analizę pojawiania się dezinformacji i wprowadzających w błąd narracji na temat wojny na Ukrainie, kwestii związanych z płcią i wyborów, o wartości 1,95 mln euro. Termin składania wniosków upływa 22 września 2023 r.

źródło: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.