Rozmawiałam z premierem Finlandii Petteri Orpo, który poinformował mnie o śledztwie w sprawie gazociągu i kabla do transmisji danych, które zostały uszkodzone w ten weekend. Trwające dochodzenie opiera się na założeniu możliwego celowego działania. Rozmawiałam również z estońską premier Kają Kallas, aby poznać jej ocenę sytuacji.

Stanowczo potępiam wszelkie akty celowego niszczenia infrastruktury krytycznej. Nasze gazociągi i kable podwodne łączą obywateli i firmy w całej Europie oraz z resztą świata. Stanowią one podstawę rynków finansowych i handlu globalnego. To już drugi raz w ciągu niespełna roku, kiedy tego rodzaju infrastruktura krytyczna ulega uszkodzeniu.

W pełni solidaryzujemy się z Finlandią i Estonią.

Zapewniłam premierów Finlandii i Estonii, że Komisja Europejska będzie nadal współpracować z państwami członkowskimi i NATO, aby wzmocnić odporność na zagrożenia dla naszej infrastruktury krytycznej.

Tylko poprzez współpracę możemy przeciwdziałać tym, którzy dążą do osłabienia naszego bezpieczeństwa i zapewnić, że nasza infrastruktura krytyczna pozostaje wytrzymała i niezawodna w obliczu zmieniających się zagrożeń.

źródło: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.