Dziś do Demokratycznej Republiki Konga (DRK) przybędzie blisko 100,000 dawek szczepionki o ospie mpo, co czyni je pierwszą dostawą szczepionki do tego kraju. Oczekuje się, że w najbliższych dniach przybędziedruga dostawa około 100,000 szczepionek.

Szczepionki te są częścią 215,000dawek szczepionki MVA-BN® , które Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA) Komisji Europejskiej zamówił i zobowiązał się udostępnić dotkniętym krajom Afryki w ramach natychmiastowej reakcji na epidemię ospy.

Za pośrednictwem Drużyny Europy dodatkowe 351,500 dawek z Francji, Niemiec, Hiszpanii, Malty, Portugalii, Luksemburga, Chorwacji, Austrii, Polski i potencjalnie innych państw członkowskich zostanie przekazane afrykańskiej Konferencji na rzecz Rozwoju (CDC) w celu dystrybucji do krajów dotkniętych chorobą. Oznacza to, że łączna liczba dawek szczepionki od Drużyny Europy wynosi co najmniej 566,500, co obejmuje ponad 215,000 dawek, które zostały przekazane przez HERA we współpracy z bawarską nordycką firmą farmaceutyczną.

Wsparcie UE w związku z epidemią ospy

Inicjatywa ta jest częścią kompleksowego zestawu działań UE wprowadzonych w ramach strategii UE w dziedzinie zdrowia na świecie, która stanowi zewnętrzny wymiar silnej Europejskiej Unii Zdrowotnej i jest kluczowym elementem strategii Global Gateway, aby wspierać partnerów w pozostałych częściach świata.

Komisja aktywnie koordynuje reakcję państw członkowskich UE na epidemię ospy za pośrednictwem regularnych posiedzeń zarządu HERA i Komitetu ds. Bezpieczeństwa Zdrowia, co umożliwia szybką koordynację w przypadku zagrożeń dla zdrowia.

Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) pozostaje w kontakcie z państwami członkowskimi UE, biorąc pod uwagę, że w razie uruchomienia Unijny Mechanizm Ochrony Ludności (rescEU) może być wykorzystywany do przekazywania szczepionek ospy i środków terapeutycznych do krajów potrzebujących. W zależności od tych potrzeb można by również rozmieścić specjalistyczną wiedzę ekspercką, artykuły medyczne i sprzęt medyczny.

W ramach strategii inwestycyjnej Global Gateway Komisja zobowiązała się do postępów w dziedzinie zdrowia publicznego w Afryce. Komisja skoncentrowała się na wzmocnieniu systemów opieki zdrowotnej, zabezpieczeniu farmaceutycznych łańcuchów dostaw i rozwoju lokalnej produkcji poprzez inwestycje w infrastrukturę i wspierające otoczenie regulacyjne. Przykładem jest inicjatywa Drużyny Europy dotycząca produkcji szczepionek, leków i technologii medycznych oraz dostępu do nich (Mav+) oraz zrównoważonego bezpieczeństwa zdrowotnego.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wspiera w terenie prace epidemiologiczne w DRK, współpracując z Afrykańską Konferencją ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób w celu określenia obszarów priorytetowych dla badań nad ospieą mpox, a także kieruje koordynacją sieci dużych centrów ds. ospy na całym świecie. HERA współpracuje również z Afrykańską CDC w celu rozszerzenia dostępu do diagnostyki ospy i sekwencjonowania ospy w regionie, przy czym na wczesną jesienią przewidziano dotację w wysokości 9,4 mln EUR.

Komisja udostępniła 1 mln EUR na pomoc humanitarną w celu wsparcia opieki, zapobiegania, nadzoru epidemiologicznego, informowania o ryzyku i dystrybucji zestawów we wschodniej części DRK, a także 200,000 EUR w Burundi, aby pomóc Czerwonemu Krzyżowi Burundi w przygotowaniu się na epidemię i reagowaniu na nią. W ramach potencjału europejskich działań w zakresie pomocy humanitarnej (EHRC), we współpracy z ECDC, 4 września do DRK wysłano dwóch epidemiologów. Ponadto Komisja zapewnia regularne finansowanie pomocy humanitarnej na programy inwigilacji, w tym w obozach i osiedlach w Ugandzie i Kenii, a także wiedzę fachową, aby pomóc w reagowaniu.

Tło

W dniu 14 sierpnia Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że wzrost ospy w Demokratycznej Republice Konga (DRK) i w coraz większej liczbie państw Afryki stanowi stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (PHEIC). Było to następstwem deklaracji afrykańskiej Konferencji Przewodniczących Delegacji z poprzedniego dnia stanu zagrożenia zdrowia publicznego w zakresie bezpieczeństwa kontynentalnego, która miała stanowić odpowiedź na rosnące obawy dotyczące zdrowia publicznego w całym regionie.

Afrykańska Republika Ludowo-Demokratyczna wezwała społeczność międzynarodową do wsparcia jej wysiłków, na co HERA natychmiast zareagowała, co doprowadziło do przekazania pierwszych szczepionek DRK.

HERA współpracuje z firmą farmaceutyczną Bavarian Nordic od wybuchu epidemii ospy mpos w 2022 r., początkowo w drodze bezpośrednich umów o udzielenie zamówienia, a następnie podpisała umowę dotyczącą wspólnego udzielania zamówień, która umożliwiła państwom członkowskim UE i państwom Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) zamawianie szczepionki o ospie mpos w zależności od potrzeb do użytku krajowego. 14 sierpnia 2024 r. współpraca ta została wzmocniona przez przekazanie przez HERA 215,000 dawek szczepionki MVA-BN® w ramach darowizny na rzecz African CDC.

Szczegółowe informacje

Zestawienie informacji

Strona internetowa HERA

Zakup szczepionek przeciwko epidemii ospy afrykańskiej

Inicjatywa Drużyny Europy dotycząca produkcji szczepionek, leków i technologii medycznych w Afryce oraz dostępu do nich – Komisja Europejska

Unijny Mechanizm Ochrony Ludności

Inicjatywa Global Gateway

źródło: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce