UE i Singapur zakończyły właśnie negocjacje w sprawie przełomowej umowy o handlu cyfrowym. To pierwsza tego rodzaju umowa zawarta przez UE, odzwierciedlająca dążenie Unii do wyznaczania globalnych standardów w zakresie handlu cyfrowego i transgranicznego przepływu danych.
Umowa o handlu cyfrowym będzie uzupełnieniem umowy o wolnym handlu między UE a Singapurem z 2019 r. i jeszcze bardziej połączy obie gospodarki, przynosząc korzyści przedsiębiorstwom i konsumentom, którzy chcą prowadzić handel cyfrowy. Przewiduje ona wiążące zasady, które zbudują zaufanie konsumentów, zapewnią przedsiębiorstwom przewidywalność i pewność prawa, a także usuną nieuzasadnione bariery istniejące obecnie w handlu cyfrowym i zapobiegną powstawaniu takich barier. Ponadto umowa stworzy nowe możliwości gospodarcze, a jednocześnie zapewni bezpieczne środowisko internetowe.
Porozumienie to przyczyni się do zacieśnienia stosunków handlowych między UE a Singapurem poprzez:
- ułatwienie cyfrowego handlu towarami i usługami,
- zapewnienie wolnego od nieuzasadnionych barier transgranicznego przepływu danych,
- zwiększenie zaufania do handlu cyfrowego, między innymi przez wprowadzenie rygorystycznych przepisów dotyczących spamu.
Umowa ta stawia UE i Singapur w światowej czołówce pod względem rozwoju polityki cyfrowej, jednocześnie stojąc na straży otwartej i sprawiedliwej gospodarki cyfrowej. Promuje także podejście UE polegające na ustanawianiu przepisów dotyczących rozwiązań cyfrowych i danych, skupiających się na ludziach i ich prawach, a także zapewnia UE i Singapurowi zachowanie przestrzeni politycznej do opracowywania i wdrażania strategii politycznych umożliwiających sprostanie nowym wyzwaniom związanym z gospodarką cyfrową.
Co dalej?
Porozumienie polityczne oznacza zakończenie negocjacji w sprawie umowy o handlu cyfrowym między UE a Singapurem. UE i Singapur będą teraz pracować nad formalnym podpisaniem i zawarciem umowy zgodnie ze swoimi odpowiednimi procedurami.
Kontekst
Umowa o handlu cyfrowym jest ważnym uzupełnieniem umowy o wolnym handlu między UE a Singapurem z 2019 r. Podczas gdy umowa o wolnym handlu utrwaliła ugruntowane i dobrze rozwinięte więzi gospodarcze między Unią Europejską a Singapurem, umowa o handlu cyfrowym przenosi nasze stosunki na kolejny poziom.
Porozumienie to jest częścią ambitnego planu UE polegającego na doprowadzeniu do uzgodnienia z naszymi globalnymi partnerami zaktualizowanych zasad handlu cyfrowego. Znajduje to również odzwierciedlenie w rozdziałach dotyczących handlu cyfrowego w zawartych niedawno umowach o wolnym handlu ze Zjednoczonym Królestwem, Chile i Nową Zelandią, a także w umowie o transgranicznym przepływie danych zawartej z Japonią.
UE jest jednym z największym światowych importerów i eksporterów usług cyfrowych. W 2022 r. 55% unijnego handlu usługami odbywało się w cyfrowo, co stanowiło ponad 1,3 biliona euro unijnego importu i eksportu.
W tym samym roku ponad połowa całkowitego handlu usługami między UE a Singapurem była już realizowana cyfrowo, co stanowiło 55% całości wymiany handlowej między UE a Singapurem (o wartości 43 mld euro). Umowa o handlu cyfrowym między UE a Singapurem wzmocni relacje handlowe i stworzy dalsze możliwości wzrostu gospodarczego.
źródło: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.