Komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič i premier Mateusz Morawiecki odwiedzili dziś i otworzyli nowy hub energetyczny rescEU w Polsce, który będzie pełnił funkcję centrum logistycznego dostarczania Ukrainie nadzwyczajnej pomocy energetycznej.

UE przyznała Polsce 114 mln euro na zakup generatorów, które będą częścią tej rezerwy energetycznej rescEU. Pierwszym krokiem będzie dostarczenie na Ukrainę 1000 nowych generatorów z rezerwy rescEU w Polsce, co stanowi uzupełnienie 1400 generatorów i milionów produktów energetycznych już zaoferowanych w ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności.

Unijny hub umożliwi międzynarodowym partnerom i sektorowi prywatnemu pomoc w przekazywaniu darowizn. UE w całości sfinansuje transport dostaw z hubu na Ukrainę.

Hub służy do dostarczania generatorów prądu na Ukrainę, pomagając krajowi w utrzymaniu dostaw energii elektrycznej w trakcie celowych ataków Rosji na jej infrastrukturę energetyczną. Te pochodzące z kanałów UE generatory obejmują zarówno urządzenia małych rozmiarów, które mogą zasilać pojedyncze gospodarstwa domowe, jak i znacznie większe modele odpowiednie do utrzymania budynków publicznych i niezbędnych usług społecznych, takich jak szpitale i punkty centralnego ogrzewania.

Komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič powiedział: „Otwierając nowe centrum energetyczne rescEU dla innych darczyńców, możemy pomóc zwiększyć darowizny energii dla Ukrainy w jej najczarniejszej godzinie. Chcę podziękować Polsce za zaangażowanie i przejęcie inicjatywy. Od pierwszego dnia wojny ściśle współpracujemy z polskimi władzami, aby zapewnić szybką i zorganizowaną dostawę ratującej życie pomocy z całej Europy na Ukrainę”.

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/mex_23_382

źródło: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce