Wraz z Ukrainą Komisja Europejska ogłasza inicjatywę BraveTech EU, której celem jest przyspieszenie innowacji w dziedzinie obronności poprzez ściślejszą współpracę. Opierając się na sprawdzonych na polu bitwy innowacjach z Ukrainy, BraveTech EU wzmocni zdolności obronne UE i Ukrainy oraz pogłębi integrację z ukraińskim przemysłem obronnym.

To coś więcej niż partnerstwo technologiczne – to strategiczna inwestycja w bezpieczeństwo europejskie. Podkreśla zaangażowanie UE w uczenie się od Ukrainy przy jednoczesnym wzmacnianiu własnej bazy przemysłowej sektora obronnego. BraveTech EU to wspólny wysiłek na rzecz podniesienia innowacyjności w dziedzinie obronności, wzmacniający zarówno bezpieczeństwo Ukrainy, jak i UE oraz sprawność technologiczną. Wspólne działania BraveTech EU będą wspierać nowe technologie obronne w UE i na Ukrainie w duchu równego partnerstwa.

Ogłoszenie zbiega się z konferencją na temat odbudowy Ukrainy w Rzymie. Inicjatywa łączy platformę technologiczną Ministerstwa Transformacji Cyfrowej BRAVE 1 z programami UE, takimi jak Europejski Fundusz Obronny (EFO) i unijny system innowacji w dziedzinie obronności (EUDIS). Jego celem jest pobudzenie innowacji poprzez wspieranie wspólnych działań, hakatonów, szybkich testów i bezpośredniej współpracy między przedsiębiorstwami europejskimi i ukraińskimi, zwłaszcza przedsiębiorstwami typu start-up i MŚP.

BraveTech EU wspiera cele białej księgi na rzecz europejskiej obronności – gotowość do 2030 r. oraz nowej grupy zadaniowej UE–Ukraina ds. współpracy przemysłowej w dziedzinie obronności. Pomaga w dostosowaniu unijnych i ukraińskich ekosystemów obronnych, a jednocześnie wykorzystuje potencjał innowacyjny ściślejszej współpracy między UE a Ukrainą, koncentrując się na przemyśle obronnym i nowych przedsięwzięciach technologicznych.
Od początku rosyjskiej wojny napastniczej Ukraina wykazała się niezwykłą odpornością i niezwykłą zdolnością do przekształcania przełomowych innowacji w zdolności bojowe. W rzeczywistości od 2022 r. Ukraina zwiększyła produkcję obronną 35 razy i zbudowała w pełni zintegrowany ekosystem przedsiębiorstw obronnych i organów rządowych w zwinnym systemie innowacji z szybkim rozwojem i rozmieszczeniem na polu bitwy.

Jednocześnie unijny EUDIS, uruchomiony w 2021 r., wspierał innowacje w dziedzinie obronności za pomocą środków takich jak hakatony i wyzwania technologiczne oraz zachęcał przedsiębiorstwa typu start-up i MŚP do zaangażowania.

Kolejne kroki

BraveTech EU będzie wdrażany w dwóch etapach. Pierwsza faza zalążkowa, która rozpocznie się jesienią 2025 r., będzie opierać się na istniejących działaniach EFO, zacieśniając współpracę z ukraińskim ekosystemem innowacji obronnych.

Działania obejmują ukierunkowane na Ukrainę hakatony obronne, kojarzenie ukraińskich i europejskich firm i inwestorów, finansowanie badań i rozwoju dla europejskich i ukraińskich przedsiębiorstw typu start-up oraz testowanie możliwości wspierania rozwoju technologii w Ukrainie dla europejskich przedsiębiorstw obronnych.

Druga faza „Scale Up” rozszerzy działania w fazie zalążkowej, wykorzystując dodatkowe zasoby z EFR i Instrumentu Wsparcia Ukrainy (USI) w ramach przyszłego Europejskiego programu na rzecz przemysłu obronnego (EDIP).

Działania obejmują włączenie ukraińskich przedsiębiorstw typu start-up i scale-up do instrumentu EUDIS Business Accelerator wraz z przedsiębiorstwami europejskimi, potencjalne dotacje i wsparcie kapitałowe oraz rozwój technologii.

Kontekst

Inicjatywa BraveTech EU opiera się na sukcesie EUDIS opartego na EFO w celu stymulowania innowacji w europejskim przemyśle obronnym. Początkowe działania w ramach BraveTech EU otrzymają wsparcie za pośrednictwem EFR/EUDIS, przy czym proponowane dostosowania do programów prac EFR potencjalnie zmobilizują do 50 mln EUR. Finansowanie to będzie odpowiadać kwocie 50 mln EUR przeznaczonej przez rząd Ukrainy, co przyniesie znaczący łączny efekt.

Dalsze rozszerzenie inicjatywy nastąpi za pośrednictwem Instrumentu Wsparcia Ukrainy (USI) po wdrożeniu EDIP.

Biuro Unii Europejskiej ds. Innowacji w dziedzinie Obronności (EUDIO) w Kijowie będzie wspierać wdrażanie, dostosowując swoje zasoby do działań w ramach inicjatywy.

BraveTech EU ma na celu przyspieszenie przyjmowania innowacji w dziedzinie obronności w całej UE i na Ukrainie, potencjalnie oferując nowe możliwości w ramachinstrumentuSAFE. Przyczyni się również do opracowania przyszłego planu działania na rzecz przyspieszenia transformacji obronnej, który ma zostać opublikowany do końca 2025 r., ustanawiającego ramy ściślejszej współpracy obronnej między UE a Ukrainą, obejmującego nowe platformy technologiczne i spostrzeżenia Ukrainy.

źródło: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.